sobota, 29 stycznia 2011

Przewrót w dekoracjach ściennych

Przewrót w dekoracjach ściennych

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Dekoracja ścian może posiadać różne oblicza. Nie jest powiedziane, że ściana musi być gładka, monotonna i nudna. Ostatnimi czasy systemy dekoracyjne ścian przechodzą prawdziwą metamorfozę.

Coraz popularniejsze stają się nie konwencjonalne zdobienia. Do tej pory największą popularnością cieszyło się malowanie i tapetowanie. Dzisiaj coraz częściej wykorzystujemy techniki dekoratorskie takie jak: tynki dekoracyjne, stiuki, imitacje kamieni, kamienie naturalne. W pomieszczeniach kuchennych zamiast zwykłej glazury pojawia się wykwintna terakota kuchenna. Powoli zdajemy sobie sprawę z faktu, że zdobienie ścian w naszym domu może być świetną zabawą i przynieść niezwykłe efekty estetyczne i wizualne.

Stiuki

Do bardzo efektownych sposobów wykańczania ścian należy stiuk. czyli szlachetny tynk imitujący kamień, np. marmur. Zewnętrzna warstwa tynku to nic innego jak zaprawa wapienna, gipsowa lub wapienno-gipsowa zawierająca pył marmurowy lub drobnoziarnisty piasek. Na rynku materiałów wykończeniowych możemy spotkać stiuki białe oraz w kolorach. Najczęściej spotykane rodzaje stiuków to: scagliola, stucco marmo, stucco lustro, tedelakt ( inaczej zwany stiukiem marokańskim) oraz sztablatura. Stiuki niestety nie należą do tanich sposobów wykańczania wnętrz, nie mniej jednak są trwałe i niezwykle dekoracyjne. Doskonale sprawdzają się w obszernych wnętrzach, szczególnie stylowych.

Trawertyny

Trawertyn należy do nowoczesnych systemów dekoracji ściennych pozwalającym uzyskać niezwykły efekt naturalnego trawertynu, kamienia stosowanego jako okładzina w prestiżowych budowlach Starożytnego Rzymu. Ciekawe, różnorodne faktury przypominają do złudzenia urozmaicone żyłkowania występujące w płytach kamiennych pozyskiwanych ze złoża.

Tapety

Również rynek tapet uległ w ostatnich latach, gruntownym przemianom. W obecnych czasach produkuje się tapety z materiałów daleko odbiegających od ich poprzedników z ubiegłej dekady. Są one wykonywane w wersjach: winylowych, akrylowych, papierowych, bambusowych, sizalowych, papirusowych, a także z tkanin, weluru, zamszu, floku, czy korka, lub papieru czerpanego.

Nowością na rynku tapet są tapety z efektem trójwymiarowym, ozdobione metalizowanymi butonami. Ponadto spotkamy się z tapetami o nowoczesnych, estetycznym wzornictwie, także zdobione np. kryształami Swarowskiego.

Prosty, ale potraktowany przewrotnie wzór może podkreślić estetykę każdego pomieszczenia a także wprowadzić do wnętrza element zabawy. Poddany własnej interpretacji wzór tapety sprawia, że odchodzimy od utartych schematów z którymi do tej pory bardzo długo nie mogliśmy się rozstać. Modne ostatnio fototapety to przecież wielkoformatowe wydruki artystycznych zdjęć. To wszystko oznacza, że sztuka jest w modzie i to w dodatku na tapecie.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz